برای مطالعه

مقدمه ای بر گوگل آنالیتیکس ۲- گوگل آنالیتیکس چگونه کار می کند؟

روند جمع آوری داده های آنالیتیکس
گوگل آنالیتیکس پلتفرمی است که داده ها را جمع آوری کرده و آن به گزارش های مفیدی در می آورد.
ردیابی یک وب سایت
برای ردیابی وب سایت ، ابتدا باید یک حساب گوگل آنالیتیکس ایجاد کنید. سپس باید یک قطعه کوچک از کد ردیابی جاوا اسکریپت را به هر صفحه در سایت خود اضافه کنید. هر بار که کاربر از یک صفحه وب بازدید می کند ، کد ردیابی اطلاعات ناشناس درباره نحوه تعامل
آن کاربر با صفحه وبسایت جمع می کند.
کد ردیابی اطلاعاتی را از مرورگر مانند زبانی که مرورگر برای آن تنظیم شده است، نوع مرورگر (مانند Chrome یا Safari) و دستگاه و سیستم عامل مورد استفاده برای دسترسی به فروشگاه را جمع می کند. کد ردیابی حتی می تواند “منبع ترافیک” را جمع آوری کند( یعنی کاربر از چه وبسایتی به اینجا مراجعه کرده)، ممکن است منبع ترافیک یک موتور جستجو، تبلیغی که روی آن کلیک کرده و یا یک کمپین بازاریابی از طریق ایمیل باشد.
به خاطر داشته باشید که هر بار که صفحه وب لود می شود، کد رهگیری اطلاعات به روز شده در مورد فعالیت کاربر را جمع آوری و ارسال می کند. گوگل آنالیتیکس این فعالیت را به یک دوره زمانی به نام “سشن” گروه بندی می کند. وقتی کاربر به صفحه ای که شامل کد رهگیری گوگل آنالیتیکس است، سشن آغاز می شود. یک سشن بعد از 30 دقیقه عدم فعالیت کاربر به پایان می رسد. اگر کاربر پس از پایان سشن به صفحه برگردد، سشن جدید آغاز می شود.
پردازش و گزارش دهی
وقتی کد رهگیری داده ها را جمع می کند، آن اطلاعات را بسته بندی می کند و به گوگل آنالیتیکس ارسال می کند تا در گزارش ها پردازش شود. وقتی آنالیتیکس داده ها را پردازش می کند، داده ها را براساس معیارهای خاص مانند دستگاه تلفن همراه یا دسک تاپ یا از مرورگری که استفاده می کند جمع می کند و سازمان می دهد.
اما تنظیمات پیکربندی نیز وجود دارد که به شما امکان می دهد نحوه پردازش داده ها را شخصی سازی کنید. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید از فیلتر استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که داده های شما هیچگونه ترافیک داخلی شرکت را شامل نمی شود، یا فقط شامل داده هایی از یک کشور یا منطقه خاص است که برای کسب و کار شما مهم است.

 

هنگامی که آنالیتیکس داده ها را پردازش کند، در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می شود که دیگر امکان تغییر آنها وجود ندارد *